Fotografia ślubna

By | Maj 6, 2008

Fotografia ślubna jest działem fotografii zajmującej się fotografowaniem zdarzeń zaistniałych w trakcie uroczystości ślubnych.
Sama fotografia jest rejestracją jakiegoś obrazu przy pomocy światła.
Wraz z boomem ślubnym przypadającym na lata 2006 – 2009, w dziedzinie tej doszło do wielu przeobrażeń.
Duża konkurencja na rynku wymusiła na fotografach ślubnych konieczność uelastycznienia ofert i dostosowania się do potrze klientów.
Obecnie zdjęcia ślubne nie przedstawiają wyłącznie samej uroczystości kościelnej, uroczystości w urzędzie stanu cywilnego, czy przyjęcia weselnego. Coraz częściej zdarza się, że pary życzą sobie sesje fotograficzne z samych przygotowań do ślubu oraz z tzw. poprawin.
W ostatnich latach coraz częściej nupturienci zamawiają intymne zdjęcia z nocy poślubnej.
Zmianom uległy nie tylko same okoliczności w jakich są robione zdjęcia ślubne ale także technika ich wykonania.
XXI wiek przyniósł w dziedzinie fotografii olbrzymi rozwój środków technicznych. Obecnie zdjęcia wykonywane są za pomocą cyfrowych lustrzanek, umożliwiających zastosowanie wielu filtrów, dzięki którym w dowolny sposób można manipulować oświetleniem, barwami czy ostrością zdjęć. Elementy te przekładają się automatycznie na jakość wykonywanych zdjęć.
Dzisiejszy fotograf ślubny oprócz pracy z aparatem fotograficznym wykonuje także obróbkę zdjęć z użyciem komputerów osobistych i profesjonalnego oprogramowania.
Dzięki użyciu komputera w dowolny sposób można manipulować obrazem, dzięki czemu niemal zawsze uzyskuje się pożądany efekt.